Środa z profilaktyką

Środa z profilaktyką

Profilaktyka chorób stóp

26.01.2022

Przewlekłe bóle pięty diagnozuje się u 3,6% – 7% populacji powyżej 65 roku życia. Stopy utrzymują ciężar naszego ciała i dostosowują się do podłoża, obciążenia i naszych ruchów. Do najczęstszych problemów ze stopami zaliczymy m.in. halluksy i ostrogi piętowe.

Halluks to choroba zwyrodnieniowa, której objawem jest zniekształcenie stopy polegające na patologicznym, przyśrodkowym odchyleniu I kości śródstopia. Zmiana postępuje stopniowo, początkowo nie wywołując żadnych wyraźnych dolegliwości. Z czasem pojawia się charakterystyczne wybrzuszenie u podstawy dużego palca, a pacjent odczuwa nasilający się dyskomfort.

Schorzenie powszechnie określane jako „ostroga piętowa” jest w istocie zapaleniem powięzi podeszwowej. Tylko u 50% chorych z objawami schorzenia w części podeszwowej kości piętowej występują wyrośla kostne (osteofity). Dokładny wpływ osteofitów na chorobę nie został dotąd poznany. Zatem leczenie nie powinno zależeć od ich obecności. Typowym objawem jest ból zlokalizowany pod piętą, który najsilniej odczuwany jest podczas pierwszych kroków mogący zmniejszać się po „rozchodzeniu”, jednak zwykle powracający po dłuższym wysiłku.

  • Jakie są czynniki ryzyka ich wystąpienia?
  • Jak zapobiegać tym schorzeniom stóp?
  • Jaka gimnastyka pomoże w złagodzeniu objawów i wzmocni mięśnie w stopach?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.

Profilaktyka chorób stóp

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej